Egzamin ósmoklasisty – dlaczego nie jest mniej ważny od matury?

Egzamin ósmoklasisty – dlaczego nie jest mniej ważny od matury?

Kluczowymi elementami w edukacji polskich uczniów są dwa egzaminy – egzamin ósmoklasisty i matura. O egzaminie maturalnym dużo się mówi, wiążą się z nim długie przygotowania, rodzice często inwestują w dodatkowe korepetycje, które pomogą ich pociechom w osiągnięciu wyższego wyniku. Pierwszy z nich jest traktowany mniej poważnie. Niesłusznie. Dlaczego egzamin po szkole podstawowej jest równie ważny jak matura?

Pierwszy egzamin

Egzamin ósmoklasisty to pierwsze zetknięcie ucznia z formułą egzaminu i z egzaminacyjnym stresem. To, w jaki sposób podejdzie do niego zarówno uczeń, jak i rodzice czy nauczyciele, kształtuje podejście ucznia do egzaminów w ogóle. Uczeń poznaje zasady egzaminów i uczy się, w jaki sposób się do nich przygotowywać. Z dużym prawdopodobieństwem ten schemat przygotowań, atmosfery i samego egzaminu zostanie w nim na dłużej i będzie wykorzystywany przy kolejnych egzaminach, również przy egzaminie maturalnym. Jeśli więc uczeń podejdzie do egzaminu bez lekko, bez skrupulatnego powtarzania materiału, trudno będzie mu przed maturą odbywać solidne przygotowania.

Wybór szkoły średniej

Wynik egzaminu ósmoklasisty ma bezpośredni wpływ na przyjęcie do szkoły średniej. Wysoki wynik umożliwia wybranie dobrego liceum, a to z kolei zwiększa szansę na wysoki wynik egzaminu maturalnego. Uczeń, który nie podejdzie do egzaminu po ósmej klasie z powagą i osiągnie niewysoki wynik, niestety już w tym momencie blokuje sobie możliwości wyboru nie tylko dobrej szkoły średniej, ale również dostania się na wymarzony kierunek studiów. Przygotowanie do matury zależy bowiem również od szkoły, a statystycznie uczniowie słabszych szkół osiągają niestety niższe wyniki.

Obraz siebie

Ósmoklasiści to bardzo młodzi ludzie, którzy są w bardzo ważnym momencie swojego życia  – to u nastolatków bardzo mocno kształtuje się pewność siebie i obraz swojej własnej osoby. Na to poczucie wpływa z pewnością wynik egzaminu. Dobry wynik podbudowuje ucznia, daje mu poczucie, że chcieć, to móc. Uczniowi, który nie osiągnął wyniku, który go satysfakcjonuje, może być później trudno uwierzyć w swoje możliwości. Nastolatek może niestety zacząć postrzegać się jako osobę o mniejszych możliwościach i mieć problem z wiarą w to, że może marzyć i osiągać to, co chce.

 

Egzamin ósmoklasisty to nie jest mniej ważny egzamin. To egzamin, który wpłynie na wynik matury, na wybór studiów i na dorosłe życie młodego człowieka. Z tego właśnie powodu wielu świadomych rodziców decyduje się na wsparcie edukacji ucznia właśnie w tym momencie. Bo korepetycje na tym etapie to nie tylko wyższy wynik egzaminu.

 

Twój komentarz

Zatwierdzimy Twój komentarz tak szybko jak będzie to możliwe.

© Copyright 2020 Korepetycje i zajęcia dodatkowe Warszawa by MateuszStrzelecki.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności