Wyniki egzaminu maturalnego 2021

Wyniki egzaminu maturalnego 2021

Wakacje maturzystów trwają już od maja, ale dla wielu z nich zaczęły się dopiero niedawno – po opublikowaniu wyników matur i po zakończeniu rekrutacji na uczelnie wyższe. Dopiero teraz maturzyści mogą w pełni odetchnąć po wymagających ostatnich miesiącach i planować kolejne. Jak wyglądała zdawalność egzaminu dojrzałości w tym roku?

Tegoroczne zasady

Wyniki z tegorocznych matur zostały opublikowane w pierwszych dniach lipca, czyli dwa miesiące po pierwszych maturalnych egzaminach. Do egzaminów przystąpiły ponad 273 tysiące maturzystów. Wśród nich były również osoby, które poprawiały egzaminy z lat ubiegłych. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią,  w tym roku nie zdawano egzaminu ustnego. Próg zdawalności egzaminów pisemnych wynosił, jak w latach ubiegłych, 30%.

Ogólna zdawalność

Maturę w 2021 roku zdało prawie 75% maturzystów, czyli co czwarty uczeń nie osiągnął wymaganego progu minimalnego. 17,7% osób, które nie zdały tylko jednego przedmiotu, ma możliwość poprawy egzaminu w sierpniu, pozostałe osoby z poprawką muszą poczekać do przyszłego roku. Najwyższą zdawalność odnotowano w liceach – 81%, w technikach było to 64%.

Wybory maturzystów

Jakie przedmioty wybierali tegoroczni maturzyści? Każdy z nich musiał wybrać język obcy, z którego będzie zdawać egzamin. Największą popularnością cieszył się język angielski (ponad 94%), drugi w kolejności był język niemiecki (3,2% w liceach, 4,2% w technikach). Najczęściej wybieranym przedmiotem dodatkowym w liceach była biologia (22%), później geografia (19%), chemia (14%), historia (9%) i fizyka (8%).

Wyniki egzaminów

Najwyższy średni wynik z przedmiotów obowiązkowych na podstawowym poziomie to wynik z języka angielskiego – 76%. Średni wynik z języka polskiego wyniósł 55%, zaś z matematyki 56%. Najwyższy średni wynik egzaminu osiągnęli maturzyści z województwa mazowieckiego i małopolskiego.

Z egzaminu maturalnego było zwolnionych 1185 laureatów i finalistów olimpiad, którzy automatycznie otrzymali wynik 100%.

Zdawalność egzaminów była podobna jak w ubiegłym roku. Uczelnie ogłosiły już wyniki rekrutacji i maturzyści stali się studentami. Uczniowie, którzy będą poprawiać egzamin w sierpniu, mają jeszcze szansę na przyjęcie na studia w ramach wolnych miejsc, na wyniki matury będą czekać o wiele krócej, co z pewnością ułatwi im aplikację. Gratulujemy zdanych matur i życzymy powodzenia na poprawkach!

 

 

 

 

Twój komentarz

Zatwierdzimy Twój komentarz tak szybko jak będzie to możliwe.

© Copyright 2020 Korepetycje i zajęcia dodatkowe Warszawa by MateuszStrzelecki.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności