- 19 sierpnia 2021
- przez Korepetycje Online
- W EDUKACJA, SZKOŁA
- Tagi egzamin ósmoklasisty
- 209
- 0
Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, ale jego wynik ma bezpośredni wpływ na rekrutację do szkół średnich. Dlatego jest on dla uczniów tak ważny, a wyniki oczekiwane są z niecierpliwością. Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbył się pod koniec maja, po egzaminach maturalnych. Na wyniki uczniowie nie musieli długo czekać – poznali je już na początku lipca. Jak one wyglądały i jakie były zasady egzaminu?
Egzamin na zakończenie szkoły podstawowej ma formę pisemną. Tegoroczny egzamin miał miejsce po trudnym dla uczniów i nauczycieli roku, w którym edukacja częściowo odbywała się zdalnie, co z pewnością miało wpływ na sposób przygotowania i poziom stresu egzaminowanych. Każdy z ponad 357 000 uczniów zdawał egzamin z trzech przedmiotów – języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego.
Wyniki egzaminów wyrażone są procentowo. Pokazują one, jaką część punktów zdobył zdający. Średni wynik egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego to 60%. Słabiej uczniowie poradzili sobie z matematyką – tu średni wynik to jedynie 47%. Wyniki trzeciej części egzaminu są zróżnicowane, ponieważ zdający wybierali różne języki. Najwięcej z nich wybrało język angielski i tu zdawalność wyniosła średnio 66%. Gorzej wypadł egzamin z języka niemieckiego (49%), lepiej natomiast z języka francuskiego (79%) i z języka hiszpańskiego (69%), które zdawała stosunkowo niewielka grupa.
Średni wynik każdego z egzaminów był najwyższy w miastach powyżej 100 000 mieszkańców. Gorzej wypadły szkoły z mniejszych miast i wsi. Rezultat był różny w zależności od płci – wyższą notę odnotowano u dziewcząt. Przykładowo średnia z egzaminu z języka polskiego u chłopców była aż o 10% niższa.
Wynik wyrażony w procentach to nie wszystko. Uczniowie otrzymali także wynik centylowy, który jest równie ważny. Pokazuje on poziom danego ucznia na tle innych uczniów, dzięki czemu może on porównać swój wynik z wynikami innych. Może być to pomocne w oszacowaniu szans na przyjęcie do wybranej szkoły średniej.