Jak dobrze rozpocząć rok szkolny?

Jak dobrze rozpocząć rok szkolny?

Wakacje za nami, uczniowie wrócili do szkół i przed nimi nowy rok pełen wyzwań. To, jak będzie on przebiegał, zależy w dużej mierze od jego początku. Dobry start to mniej problemów w kolejnych miesiącach. Co można zrobić, żeby go sobie ułatwić i jak dobrze rozpocząć rok szkolny?

Ucz się na bieżąco

Pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego to czas spotkań z dawno niewidzianymi znajomymi i witania się ze szkołą. Warto jednak szybko wdrożyć się w szkolne obowiązki i już od początku uczyć się na bieżąco. Jest to zdecydowanie łatwiejsze niż nadrabianie skomplikowanych zaległości. Czy nie łatwiej jest przeczytać jedną lekturę niż nadrabiać ich kilka pod koniec roku? No właśnie.

Nie bój się pytać

Powodem wielu problemów z nauką jest niezrozumienie materiału. Zdarza się, że nawet uczeń, który od początku jest na bieżąco, spotyka barierę, której sam nie jest w stanie pokonać. W takich sytuacjach pytanie i prośba o wyjaśnienie danego zagadnienia są koniecznością. Jeśli uczeń boi się zapytać, często problem jeszcze bardziej narasta – kolejne tematy, zależne od tego niezrozumiałego, też są dla niego trudne. Dlatego warto komunikować problemy i rozwiązywać je już na początku. Później pozostaje ratowanie się korzystaniem z korepetycji online lub stacjonarnych.

Dbaj o kontakty

Jeśli uczeń zaczyna nową szkołę, w której nikogo nie zna, ważne jest, żeby szybko nawiązał nowe relacje. Dlaczego? Problemy z nauką wynikają między innymi z przerw w nauce. A taka przerwa, związana na przykład z problemami zdrowotnymi, może się zdarzyć każdemu. Dlatego właśnie warto mieć kogoś, kto pomoże uczniowi szybko wdrożyć się po przerwie w szkolne obowiązki, opowie, co działo się w czasie nieobecności i wytłumaczy trudniejsze zagadnienia. W końcu w szkole ważna jest praca zespołowa i wzajemne wsparcie.

Na początku roku szkolnego ruszają również szkoły zajmujące się udzielaniem korepetycji. Nie są to tylko miejsca dla osób, które mają problemy z nauką (choć w tym przypadku są nieocenione). Równie często korzystają z nich osoby, które nie są zadowolone z lekcji prowadzonych w szkole albo takie, które chcą wiedzieć więcej. Warto zainteresować się tym tematem już we wrześniu.

 

Twój komentarz

Zatwierdzimy Twój komentarz tak szybko jak będzie to możliwe.

© Copyright 2020 Korepetycje i zajęcia dodatkowe Warszawa by MateuszStrzelecki.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności