Metody ćwiczenia pamięci

Metody ćwiczenia pamięci

W procesie uczenia się ogromną rolę odgrywa pamięć. Każdy z nas ma inną zdolność zapamiętywania informacji – jedni przyswajają je praktycznie bez wysiłku, u innych proces ten jest trudniejszy. Umiejętność ta zmienia się wraz z wiekiem, zależy też od ogólnego stanu organizmu – zmęczeni zapamiętujemy dużo trudniej. Pamięć można jednak ćwiczyć i dzięki temu ułatwić sobie naukę. Jakie sposoby wzmacniania pamięci polecamy?

Uczenie się wierszy

Nie bez powodu dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej regularnie uczą się na pamięć wierszyków. To ćwiczenie, które świetnie wpływa na zdolność zapamiętywania informacji. Młodzież i dorośli  również mogą ćwiczyć pamięć w ten sposób. Żeby połączyć przyjemne z pożytecznym, możemy uczyć się tekstów piosenek lub próbować przyswoić nierymowane partie lubianych przez nas tekstów.

Listy zadań i zakupów

Listy zakupów i zadań do wykonania są przydatne. Nie da się jednak ukryć, że spisywanie wszystkiego odciąża i rozleniwia naszą pamięć. Od czasu do czasu warto pójść na zakupy bez listy na papierze czy w telefonie i starać się zapamiętać produkty do kupienia. Podobnie możemy starać się pamiętać zadania na dany dzień. Ułatwi nam to ułożenie ich w logiczny ciąg lub stworzenie historyjki, której częściami są właśnie rzeczy do zrobienia.

Gry planszowe i komputerowe

Na zapamiętywaniu opiera się wiele gier – zarówno tych planszowych, jak i komputerowych. Nie wszystkie z nich dedykowane są dzieciom. Wiele jest stworzonych dla młodzieży i dorosłych lub ma wersje o różnych poziomach trudności. Przykładem takiej gry jest memory, w której mamy za zadanie zapamiętać ułożenie elementów. Poziom tej gry można stopniować zwiększając liczbę par do odnalezienia.

Ćwiczenia na koncentrację

Umiejętność szybkiego zapamiętywania jest powiązana ze zdolnością koncentracji uwagi, zatem ją też warto ćwiczyć. Przydatne będą działania, które wymagają od nas dużego skupienia. Mogą to być krzyżówki, łamigłówki czy wieloelementowe puzzle. Koncentrację wzmacnia też rozwiązywanie zagadek (na przykład logicznych) czy wyszukiwanie krótszych słów w długich słowach. Ważne, żeby robić to regularnie.

 

Ćwiczeń wspomagających pamięć jest dużo więcej i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba jednak dodać, że same ćwiczenia nie przyniosą takiego efektu, jeśli nie zadbamy o zdrowy tryb życia. Na pamięć mają bowiem wpływ sen, ruch, a przede wszystkim zdrowa dieta. Warto zatroszczyć się również o te elementy, bo dzięki temu uczenie się będzie dużo łatwiejsze i przyjemniejsze.

Twój komentarz

Zatwierdzimy Twój komentarz tak szybko jak będzie to możliwe.

© Copyright 2020 Korepetycje i zajęcia dodatkowe Warszawa by MateuszStrzelecki.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności