Jak notować? Skutecznie!

Jak notować? Skutecznie!

Dziś na tapet bierzemy metody notowania. Na wstępie trzeba jednak zaznaczyć, że nie ma idealnej metody notowania. Dlaczego? Ponieważ taka metoda powinna być dopasowana zarówno do osoby, jak i do tematu. Każdy z nas ma inne preferencje, każdy uczy się w trochę inny sposób i metoda, która jest ulubioną metodą jednej osoby, może w ogóle nie sprawdzić się u drugiej. Nie każda metoda pasuje też do każdego zagadnienia, dlatego tak ważne jest dobranie jej do tematyki.

Mapy myśli

To jedna z najbardziej znanych metod notowania. Kojarzy się z kreatywnością, kolorami i rysunkami na wielkich arkuszach. Rzeczywiście, mapę myśli najlepiej tworzyć mając do dyspozycji różne kolory pisaków czy długopisów, ale nie jest to konieczne. Duży arkusz pozwala na tworzenie dużych i przejrzystych map myśli, ale można je tworzyć też w zwykłym szkolnym zeszycie. Według twórców tej metody, poprawia ona efektywność pracy i zapamiętywanie. Na czym ona polega? Na notowaniu za pomocą haseł, słów-kluczy i tworzeniu między nimi powiązań za pomocą linii i strzałek.

Metoda hierarchiczna

W tej metodzie możemy już zapisywać całe zdania. Chodzi jednak o to, by tworzyć ich hierarchię. Jak to zrobić? Główne zagadnienie zapisujemy na kartce od lewej strony. Kolejne, które z niego wynika, zapisujemy nieco bardziej w prawo. Jeszcze kolejne, czyli na przykład szczegóły, które wynikają z powyższego zapisu, notujemy jeszcze bardziej po prawej. W ten sposób tworzą się „schodki”, a jedno spojrzenie na kartkę pozwala zorientować się w temacie.

Metoda Cornella

To metoda opisana już w latach pięćdziesiątych. Sprawdzi się ona, jeśli materiał, który opracowujemy, jest obszerny i wymaga syntezy. Jak ją stosować? Zaczynamy od wydzielenia na kartce czterech stref, w których będzie powstawała notatka. Pierwsza to miejsce na tytuł notatki, druga to największa część główna, a trzecia to miejsce na pytania i słowa kluczowe. Bardzo ważna w tej metodzie jest czwarta część, którą powinny zająć wnioski i podsumowanie.

Mamy nadzieję, że niektóre z tych metod są dla Was nowe i przypadną Wam do gustu. Nawet jeśli jednak wybierzecie metodę, która wyda Wam się idealna, to pamiętajcie, żeby się zastanowić, czy pasuje ona do zagadnienia, które właśnie macie zamiar przenieść na notatkę. Powodzenia!

Twój komentarz

Zatwierdzimy Twój komentarz tak szybko jak będzie to możliwe.

© Copyright 2020 Korepetycje i zajęcia dodatkowe Warszawa by MateuszStrzelecki.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności