Matura 2022 – jakie będą zmiany?

Matura 2022 – jakie będą zmiany?

Wakacje wakacjami, ale przyszłoroczni maturzyści i ich rodzice z pewnością myślą już w tym czasie o egzaminach maturalnych. Dla wielu z nich to duża niepewność w związku z planowanymi zmianami. Jak będzie wyglądała matura w 2022 roku?

Jak to wyglądało w roku 2021

Spore zmiany związane z egzaminami maturalnymi zostały wprowadzone już w tym roku. Ze względu na pandemię, ostatni rok szkolny był nietypowy. Lekcje przez większość czasu odbywały się zdalnie, w związku z czym zarówno nauczyciele, jak i rodzice zgłaszali potrzebę zmiany zasad egzaminów.

Jedną z najważniejszych zmian w tym roku było odstąpienie od konieczności zdawania jednego z przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Wybór tutaj należał do ucznia i dobrowolnie mógł on podejść do egzaminu na wyższym poziomie. Ułatwieniem była również mniejsza ilość zadań i możliwość zdawania egzaminu z mniejszej liczby przedmiotów niż w latach ubiegłych.

Planowane zmiany na 2022 rok

Egzaminy maturalne w przyszłym roku będą zdawane tylko w formie pisemnej. Podobnie jak w tym roku nie będzie egzaminów ustnych. Najprawdopodobniej będą mogli do nich jednak przystąpić uczniowie, którzy będą ich potrzebowali do podjęcia studiów za granicą. W odróżnieniu od 2021 roku, przyszłoroczni maturzyści będą jednak musieli wybrać chociaż jeden przedmiot, który zdecydują się zdawać na trudniejszym, rozszerzonym poziomie.

Wymagania egzaminacyjne, które będą obowiązywały w przyszłym roku, to te z grudnia 2020 roku. Nieco różnią się one od wymagań z wcześniejszych lat. Na poziomie podstawowym matury z języka polskiego uczniowie będą mieli do wyboru trzy tematy wypracowań – dwie rozprawki i jedną interpretację tekstu literackiego. Na egzamin z matematyki zaplanowano mniej zadań otwartych, bez zmniejszania czasu trwania egzaminu, co z pewnością będzie dużym ułatwieniem dla zdających.

Ważną informacją dla uczniów jest również potwierdzenie, że egzamin z dodatkowo wybranego przedmiotu nie będzie miał wpływu na zdanie matury. Taką zmianę przewidziano dopiero na kolejne lata.

Wymagania egzaminacyjne często się zmieniają, podobnie jest z zasadami egzaminów. Dzieje się tak nie tylko w sytuacji związanej z nauką zdalną. Nauczyciele na bieżąco otrzymują informacje o wszystkich zamianach, ale zachęcamy również Was, Rodziców i Uczniów, do sprawdzania komunikatów związanych za egzaminami.

Matury w 2022 roku planowane są na maj. Wszystkie wytyczne dotyczące zasad bezpieczeństwa, dystansu społecznego, noszenia maseczek czy dezynfekcji będą aktualizowane na bieżąco i będą brały pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną.

 

Twój komentarz

Zatwierdzimy Twój komentarz tak szybko jak będzie to możliwe.

© Copyright 2020 Korepetycje i zajęcia dodatkowe Warszawa by MateuszStrzelecki.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności