Jak uczyć się słówek z języka obcego?

Jak uczyć się słówek z języka obcego?

Nie ma znajomości języka obcego, bez znajomości słownictwa. Uczenie się słówek jest dla wielu uczniów trudne – to długotrwały proces, a nauka nie kończy się na kilkuset poznanych słowach. Próby zapamiętania dużej ilości słów w krótkim czasie często kończą się fiaskiem, a wiedza szybko ulatuje z głowy. Warto znaleźć swój sposób na szybką, ale przede wszystkim efektywną, metodę uczenia się słówek. Jakie szczególnie polecamy?

Uczenie się słów w kontekście

Pojedyncze słowa może i łatwej jest zapamiętać, ale pamięta się je krócej niż wtedy, kiedy uczy się całych fraz albo słów w kontekście. Ucząc się na konkretnych przykładach od razu widzimy sposób użycia słów, wiemy z czym można je zestawiać i lepiej poznajemy ich znaczenie. Kiedy uczymy się pojedynczych słów, problem pojawia się wtedy, gdy znamy już kilka określeń danej rzeczy czy czynności, ale wciąż nie wiemy, które określenie będzie odpowiednie w konkretnej sytuacji. Warto sobie to ułatwiać już na początku nauki.

Nauka z piosenek

A może połączyć przyjemne z pożytecznym? Uczenie się w trakcie słuchania muzyki to dobra i znana metoda. Wystarczy wybrać piosenki w języku, którego się uczmy i znaleźć ich tekst. Słuchając piosenki możemy wyłapywać słowa, których jeszcze nie znamy, a przy okazji osłuchujemy się z nimi. Co ważne, jest to spójne z wyżej opisaną metodą.

Pudełko do uczenia słówek

To metoda polecana czasem przez nauczycieli języków obcych. Polega ona na stworzeniu pudełka i podzieleniu go na kilka sekcji. Dodatkowo musimy przygotować karteczki, na których z przodu wypisujemy słowa, których aktualnie się uczymy, a z tyłu wpisujemy tłumaczenie. Na początku wszystkie karteczki lądują w pierwszej sekcji naszego pudełka. Uczenie się polega na przesuwaniu karteczek ze słówkami do kolejnych sekcji (jeśli je pamiętamy) i na cofaniu ich na początek (jeśli przy kolejnym powtarzaniu słówek danego słowa już nie pamiętamy). Jeśli chcemy połączyć tę metodę z metodą uczenia się słów w kontekście, możemy pod słówkiem wpisać od razu zdanie lub frazę z jego użyciem.

 

Nie ma jednej, uniwersalnej metody uczenia się języków obcych. Metodę trzeba po prostu dopasować do siebie i swoich potrzeb. Warto też próbować różnych metod i łączyć je ze sobą. A najważniejsza jest po prostu regularna nauka. Powodzenia!

Twój komentarz

Zatwierdzimy Twój komentarz tak szybko jak będzie to możliwe.

© Copyright 2020 Korepetycje i zajęcia dodatkowe Warszawa by MateuszStrzelecki.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności